Parohia Sfintii Trei Ierarhi

- BACĂU- 

„Întoarcere la Veşnicia din sate”, proiectul Parohiei „Sf. Trei Ierarhi” din cadrul Concursului Naţional Catehetic

În contextul „Anului omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”, în perioada decembrie 2018 – martie 2019, s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, Concursul Naţional Catehetic „Hristos: sufletul satului meu”, proiectul parohiei „Sfinţii Trei Ierarhi” din Bacău fiind intitulat „Întoarcere la Veşnicia din sate”.

Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu” aduce în atenţia celor implicaţi frumuseţea satului românesc, în trecut şi în prezent, tradiţia și portul popular, unitatea de credință și de neam în țara noastră păstrată prin preoţi, învăţători, primari gospodari și oameni vrednici ai satului şi poporului românesc.

Proiectul „Întoarcere la Veşnicia din sate” a reuşit să implice un număr destul de mare de copii din mediul urban, care au redescoperit valorile culturale şi spirituale păstrate şi promovate de satul românesc de-a lungul timpului: cântece, jocuri şi costume populare, meşteşuguri, artizanat, tradiţii, obiceiuri etc.

Au existat mai multe ateliere de lucru, desfăşurate în Sfânta Biserică, în Şcoală, dar şi în alte locaţii, în cadrul cărora părinţii, profesorii şi preoţii au sprijinit copiii înscrişi în proiect pentru a realiza lucrări cu conţinut teoretic (din secţiunea literară) şi lucrări cu caracter practic (din secţiunile artistică sau multimedia).

Prin acest proiect s-au realizat numeroase evenimente, fiind prezentate în diverse canale media locale şi naţionale (internet, presa scrisă şi televiziune, etc), implementând astel un program de educaţie inovativă în rândul micilor creştini.

„Acest proiect-concurs propus de către Patriarhia Română şi realizat de către Parohia ,,Sfinţii Trei Ierarhi” din Bacău sub înalta binecuvantare a Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, având sprijinul şi coordonarea Protoieriei Bacău, credem că va constitui un ferment spre o atitudine pozitivă a întregii comunităţi parohiale şi locale, urmând ca tinerii noştri să se implice şi pe viitor în activităţi culturale, social-filantropice şi de voluntariat. Prin aceste proiecte şi activităţi se doreşte promovarea educaţiei religioase a tinerilor şi copiilor, devoltarea morală şi intelectuală armonioasă a acestora, promovarea valorilor culturale, dar şi rezolvarea sau ameliorarea multor probleme sociale stringente din comunităţile noastre. Ne dorim ca proiectul să aibă şi un impact psihologic, ce poate contribui la creşterea încrederii în parteneriatul instituţional local şi în voluntariat, ceea ce va duce la o bunăstare a comunităţilor noastre”, a menţionat părintele paroh Aurel Cîrlan.

(Pr. Flavius Balaban)