Parohia Sfintii Trei Ierarhi

- BACĂU- 

Tinerii din Protoieria Bacău se pregătesc pentru ITO 2017

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, duminică 27 august 2017 a vut loc întrevederea grupului de tineri din Protopopiatul Bacău, care vor participa în perioada 1-4 septembrie 2017 la Întâlnirea Internaţională a Tinerilor Ortodocși din Iași.

La invitaţia părintelui protoiereu Costică Busuioc, protopop al Protoieriei Bacău, tineri din cadrul A.S.C.O.R. Bacău şi alţi tineri cu rezultate deosebite reprezentând diferite parohii, s-au reunit la Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din Bacău, având bucuria de a se întâlni şi discuta cu părintele Daniel-Ionel Marari, inspector eparhial al Sectorului Cultural din Arhiepiscopia Romanului și Bacăului, precum și cu părintele Flavius Mihai Balaban, responsabil cu activităţile catehetice din protopopiat.

Din cuvântul părintelui protopop faţă de tineri putem sublinia următoarele: „Cu ce zel mergem, ce câştigăm din această întâlnire a tinerilor ortodocşi şi mai ales ce misiune foarte mare pică pe umerii dumneavoastră, ca şi ai preoţilor de altfel? Suntem în faţa unei lucrări cruciale la care suntem chemaţi să cinstim familia – mamă, tată şi prunci – familia istorică din care noi înşine n-am fi existat dacă ei n-ar fi fost. Aveţi curajul, aveţi dinamismul, aveţi tinereţea şi valorile primite prin educaţie. De voi depinde ceea ce va fi mâine în societatea românească şi în Biserica noastră Ortodoxă. Să aveţi zelul şi dorinţa de a câştiga cât mai mult din experienţa pe care Dumnezeu v-o împărtăşeşte, iar odată reveniţi, bucuroşi de ceea ce veţi fi împlinit acolo, dumneavoastră să fiţi împreună cu noi lucrători şi slujitori ai Bisericii. Lucrurile acestea se întâmplă rar în istorie, dar atunci când se întâmplă nu trebuie să ratăm momentul, nu trebuie să pierdem trenul”.

Părintele inspector eparhial Daniel-Ionel Marari, a transmis binecuvântările din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, menţionând apoi: „Trebuie să fim parte la ceea ce Bunul Dumnezeu ne cheamă. Avem credinţa şi speranţa că dumneavoastră mergeţi cu dorinţa sinceră de a fi buni creştini, buni misionari şi buni mărturisitori ai Ortodoxiei. Această întâlnire vă va aduce experiențe formatoare care să vă apropie de Biserică prin împărtășirea valorilor creștin-ortodoxe. Datorită acestor schimburi de idei şi a modelelor pe care le veţi întâlni, aşteptăm întoarcerea vostră pentru implementarea de noi proiecte culturale şi catehetice în Eparhia noastră”.